Sök  »
Miljö, utveckling, prestation, kunskap och erfarenhet
2013-02-03
Resultat från skånes islandshästyra
Den fösta tävlingsdagen blev mycket lyckad med många fina ekipage och prestationer. Vi vill tacka alla ryttare, domare, funktionärer och publik. På återseende igen den 9 mars!

Här nedan är resultaten.
V5 uttagning

Emma Snygg Gandur f Rösslösa 5,80
Maria Sjögren Öhrn Oski f Vimne 5,67
Ulrike Edin Keilir f Pellagården 5,40
Annah Björk Vinur f Lugnadal 5,33
Ina Wenehult Bangsi f Kungsbacka 5,17
Josefin Ronnerhall Saela f Norrkåsa 5,13
Lizette Åkerblom Fjalar f Viaköp 5,10
Hilde Klar Draumur f Ekastorp 5,0
Hanna Hermansson Góla f Mörtö 4,83
Anna Jeppsson Gaukur f innri- skeljabrekku 4,80
Ida Lindkvist Gletta f Hynnenäs 4,77

V5 A-Final

1. Emma Snygg Gandur f Rösslösa 5,71
2. Maria Sjögren Öhrn Oski f Vimne 5,70
3. Ina Wenehult Bangsi f Kungsbacka 5,46
4. Ulrike Edin Keilir f Pellagården 5,30
5. Annah Björk Vinur f Lugnadal 4,98


T8 uttagning

Anna Stenbeck Amor f Dallandi 6,03
Ina Wenehult Bangsi f Kungsbacka 5,47
Tanja Zabel Mökkur stóru-Ásgerisá 5,27
Anna Jeppsson Gaukur f innri- skeljabrekku 5,23
Ulrike Edin Keilir f Pellagården 5,10
Maria Sjögren Öhrn Oski f Vimne 5,03
Lizette Åkerblom Fjalar f Viaköp 4,83
Annah Björk Vinur f Lugnadal 4,80
Josefin Ronnerhall Saela f Norrkåsa 4,80
Hanna Hermansson Góla f Mörtö 4,20
Hilde Klar Draumur f Ekastorp 4,03
Lotta Hegart Vattar f Skeppargården 3,87


T8 A-final

1. Anna Stenbeck Amor f Dallandi 6,30
2. Ina Wenehult Bangsi f Kungsbacka 5,63
3. Ulrike Edin Keilir f Pellagården 5,60
4. Anna Jeppsson Gaukur f innri- skeljabrekku 5,45
5. Tanja Zabel Mökkur stóru-Ásgerisá 5,32


T2 A-final

1. Josefin Birkebro Sleipnir f Porbergsstöðum 6,75
2. Juliane Klink Humall f Skaneyland 6,25
3. Jennie Filipsson Hektor f Bråtorpsgård 6,0
4. Ingrid Ebenfelt Mysla f Vittskövle 5,46
5. Emma Magnusson Nasi f Akurgerði 5,45


F1-uttagning

Magnus Skulason Aspar f Fróni 6,33
Eva-Karin Bengtsson Nör v Bucherbach 5,73
Eva-Karin Bengtsson Gáski f Pulu 5,47
Hanna Eriksson Gosi f Efri-Rauðalæk 5,33
Nathalie Edh Askur f Viðidal 5,10
Linnea Adler Vaka f Stenholmen 4,90
Jennie Filipsson Hektor f Bråtorpsgård 4,57
Anna Panduro Gammur f Reykjavik 4,47

F1 A-Final

1. Magnus Skulason Aspar f Fróni 6,45
2. Nathalie Edh Askur f Viðidal 6,19
3. Eva-Karin Bengtsson Gáski f Pulu 5,81
4. Hanna Eriksson Gosi f Efri-Rauðalæk 5,43
5. Linnea Adler Vaka f Stenholmen 5,24


T1 uttagning

Caspar Hegart Stormur f Svalbarðseyri 6,77
Unn Kroghen Hrafndynur f Hákoti 6,53
Magnus Skulason Aradis f Brösarpsgården 6,53
Anna Stenbeck Orri f Mörtö 6,50
Helena Kroghen Salfri f Litlu-sandvik 6,47
Anna Funni Jonason Garri f Fitjum 5,83
Christian Kollerup Isak f Efra-Langholti 5,67
Hrafnkell Karlsson Frami f Häringe 5,43
Karin Gunnarsson Bogatyr f Rooslunda disk

T1 A-final

1. Anna Stenbeck Orri f Mörtö 7,05
2. Caspar Hegart Stormur f Svalbarðseyri 7,0
3. Helena Kroghen Salfri f Litlu-sandvik 6,78
4. Anna Funni Jonason Garri f Fitjum 6,17


V1 uttagning

Magnus Skulason Aradis f Brösarpsgården 6,50
Josefin Birkebro Haukur f Flugumyri II 6,37
Ása Sif Gunnarsdottir Kopar f Bólstad 6,20
Unn Kroghen Hrafndynur f Hákoti 6,17
Karin Gunnarsson Bogatyr f Rooslunda 6,13
Juliane Klink Narfi f Kvistum 6,03
Anna Funni Jonason Garri f Fitjum 5,97
Christian Kollerup Isak f Efra-Langholti 5,87
Juliane Klink Humall f Skaneyland 5,63
Hrafnkell Karlsson Frami f Häringe 5,17


V1 A-final

1. Ása Sif Gunnarsdottir Kopar f Bólstad 6,66
2. Magnus Skulason Aradis f Brösarpsgården 6,53
3. Unn Kroghen Hrafndynur f Hákoti 6,37
4. Josefin Birkebro Haukur f Flugumyri II 6,33
5. Karin Gunnarsson Bogatyr f Rooslunda 6,07


Stallspalt
2013-02-13
Ett stort tack till Erik för all hjälp genom åren.

2013-02-09
Skånes Islandshästyra del 2 – dags att anmäla sig igen!

2013-02-08
Du kan inte ringa hit …

2013-02-03
Resultat från skånes islandshästyra

2013-01-30
Startlistor till Skånes islandshästyra

2013-01-30
Skånes Islandshästyra – tidsprogram 2.2

Sida << 41 42 43 44 45 >>